stary FIATOgólnie jest wiadomym iż młodzi kierowcy wykazują się daleko idącą brawurą gdy idzie o kierowanie pojazdem. Kiedy krew buzuje im w żyłach dociskają pedał gazu do oporu nie przejmując się w ogóle konsekwencjami swojego postępowania ani tym, że mogą spowodować wypadek na drodze. Wywołuje to groźbę zagrożenia życia nie tylko ich samych ale i postronnych osób. Oprócz tego dosyć często jeżdżą oni autami, które są pożyczone od rodziców, którzy długo oszczędzali na wymarzony samochód albo zapożyczyli się aby go zakupić. Taka ryzykowna jazda sprawia, że rodzice tych młodych kierowców ciągle myślą o tym, że kiedyś ich latorośle rozbiją ich auta pozbawiając się przy okazji życia.

Z tego powodu niejeden rodzic decyduje się na zakup osobnego auta dla swego syna albo chociaż dokłada się do zakupu. Kupując auto dla niedoświadczonego kierowcy lepiej jest wykorzystać swoją władzę rodzicielską i wymóc na swym dziecku kupno auta, które jest bezpieczne i niezbyt zrywne aby ograniczyć skłonność do brawurowej jazdy. Przeważnie jako samochód dla młodego kierowcy wybiera się auto używane bowiem wiadomym jest iż prędzej czy później może ono zostać uszkodzone w jakiejś stłuczce i konieczna będzie jego naprawa. Szkoda by było ryzykować uszkodzenie nowego samochodu. Dość częste jest także kupowanie aut małych gdyż dosyć powszechną praktyką jest rejestracja i ubezpieczenie takiego samochodu na któregoś z rodziców (ubezpieczenie samochodu na młodego kierowcę bez doświadczenia jest dość drogie). Małe auta są rzecz oczywista tańsze do ubezpieczenia.

Wadą tego rozwiązania jest niestety także to, że używane auta o dość dużym przebiegu dosyć często muszą być serwisowane bo jednak naturalne zużycie części niesie za sobą konieczność ich częstszej wymiany na nowe po to żeby samochód nadawał się do dalszej jazdy, ale i po to żeby ograniczyć możliwość spowodowania karambolu kiedy podczas jazdy zepsuje się jakaś istotna część samochodu jak choćby silnik albo hamulce. Wymóg dbania o auto jest wszakże korzystny ponieważ powoduje u młodego człowieka rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za rzeczy jakie są do jego dyspozycji.